Alimenty – Poznań: profesjonalne doradztwo prawne

Alimenty są kluczową kwestią podczas rozwodu – mogą zostać przydzielone zarówno na wspólne dziecko, jak i na małżonka. To często niemałe kwoty, które decydują o jakości dalszego życia. Warto więc skorzystać z profesjonalnej pomocy podczas rozprawy sądowej, jak i przed nią, aby uzyskać odpowiednią kwotę alimentów. Kancelaria Adwokacka Piotra Budzińskiego to miejsce, w którym doświadczony adwokat zapozna się z Państwa sytuacją i zaproponuje najlepsze możliwe rozwiązania w celu uzyskania alimentów w satysfakcjonującej wysokości. Może również zapewnić wsparcie podczas postępowania sądowego.

Adwokat – alimenty na dziecko, małżonka, rodzica, innego członka rodziny

Alimenty, jak potocznie określa się obowiązek alimentacyjny, to świadczenia przekazywane osobom, które nie mają wystarczających środków do życia. Choć najczęściej kojarzą się ze świadczeniami wypłacanymi dzieciom przez jedno z rozwiedzionych rodziców, warto wiedzieć, że uzyskać je można także od małżonka, od dziecka (jeśli któreś z rodziców znalazło się w niedostatku) albo rodzeństwa (gdy brat lub siostra nie jest w stanie samodzielnie się utrzymywać).

Takie świadczenia mają na celu zaspokojenie uzasadnionych potrzeb życiowych – będzie to przede wszystkim utrzymanie, a w przypadku dzieci także wykształcenie i rozwój. O przyznaniu alimentów oraz o ich wysokości decyduje sąd podczas rozprawy rozwodowej. Warto się do niej odpowiednio przygotować, aby uzyskać satysfakcjonującą kwotę zasądzonych alimentów. Alimentów można także dochodzić w osobnym postępowaniu sądowym, nie rozwodowym, gdy zachodzi potrzeba podwyższenia lub obniżenia alimentów po wydaniu wyroku rozwodowego lub w sytuacji gdy rodzice dziecka nigdy nie byli w związku z małżeńskim, a jeden z rodziców uchyla się od płacenia alimentów lub płaci je w zbyt niskiej wysokości.

Rozwód a alimenty na dziecko

Gdy małżeństwo decyduje się na rozwód wówczas sąd decyduje o kwestiach dotyczących powierzenia władzy rodzicielskiej oraz zakresie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka. Rozwodzący się małżonkowie mogą także przedstawić sądowi porozumienie rodzicielskie, w którym samodzielnie ustalą, która strona oraz w jakiej wysokości będzie płacić alimenty dziecku. W przypadku braku porozumienia sąd będzie ustalał obowiązek alimentacyjny w trakcie rozprawy rozwodowej w oparciu o zaoferowane przez strony dowody, dlatego tak istotna jest pomoc prawnika w przygotowaniu stanowiska i argumentacji w tym zakresie.

Zakres świadczeń alimentacyjnych będzie zależał od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego do otrzymywania alimentów dziecka – takie świadczenia będą obejmować nie tylko podstawowe potrzeby życiowe (takie jak pożywienie, mieszkanie, leczenie), lecz również rozwój czy wypoczynek. Dziecko powinno mieć zapewnione takie same warunki życia po rozwodzie, jakie miało przed nim.

Warto wiedzieć, że jeśli dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania, na żadne z rodziców nie zostanie nałożony obowiązek alimentacyjny. Są to jednak przypadki bardzo rzadko występujące. Przy ustalaniu wysokości świadczenia istotne będą również możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego do płacenia alimentów rodzica, które nie zawsze muszą się sprowadzać tylko do wysokości jego zarobków. Z czasem zasądzona kwota może okazać się niewystarczająca, np. na skutek rosnącej inflacji albo wystąpienia choroby – w takim przypadku istnieje możliwość złożenia wniosku o podwyższenie alimentów. Możliwe jest również obniżenie alimentów, a w niektórych przypadkach nawet uchylenie alimentów, jeśli dziecko osiągnęło pełnoletniość i jest w stanie samodzielnie się utrzymywać.

Alimenty na żonę/męża

Podczas rozwodu alimenty mogą zostać zasądzone nie tylko na dziecko, lecz również na małżonka. W polskim prawie wyróżnia się rozwód z orzekaniem o winie oraz bez niego (jest to wtedy rozwód za porozumieniem stron).

Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym małżonka zobowiązanego do płacenia alimentów.

Natomiast jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.

Pamiętać również należy, iż obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa. Jednakże gdy zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek ten wygasa także z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży wymieniony termin pięcioletni.

Alimenty na rodziców

Obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Tak jak rodzice są zobowiązani zaspokajać usprawiedliwione potrzeby dziecka do momentu, aż będzie w stanie samodzielnie się utrzymać, tak dziecko może zostać wezwane do utrzymywania rodziców, gdy ci nie będą mieli wystarczających środków do życia. Zasądzenie alimentów na rodzica może mieć miejsce, gdy ten znajdzie się w niedostatku, czyli nie będzie mógł samodzielnie zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb. Jeśli dziecku nie uda się porozumieć z rodzicem, ten może złożyć pozew o alimenty do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Podobnie jak w przypadku alimentów na małżonka, wysokość świadczeń będzie zależała od potrzeb rodzica, jak i możliwości zarobkowych dziecka.
polecany adwokat Poznań

Adwokat Poznań – Piotr Budziński

Potrzebujesz pomocy prawnej? Umów się na spotkanie już dziś!

Zadzwoń: +48 602 535 496 | Napisz: adwokat@kancelariabudzinski.pl

Skuteczna pomoc w sprawach alimentacyjnych

Sprawy alimentacyjne bywają trudne – w ich trakcie trzeba np. udowodnić, że określone potrzeby rzeczywiście są usprawiedliwione. Może to być wymagające zadanie zwłaszcza dla osób, które z problemem alimentów spotykają się pierwszy raz w życiu. Warto więc w takim przypadku zwrócić się do specjalisty z zakresu prawa rodzinnego w Poznaniudoświadczony prawnik od alimentów wskaże możliwości pozwalające w najlepszy sposób uzyskać pożądaną wysokość alimentów. Taka pomoc przyda się również, gdy konieczne będzie zwiększenie wysokości alimentów, zmniejszenie tej kwoty, a nawet zupełne zniesienie obowiązku alimentacyjnego.

 

Kancelaria Adwokacka Piotra Budzińskiego oferuje profesjonalne doradztwo prawne w sprawach alimentacyjnych – niezależnie od tego, czy alimenty mają zostać przyznane na dziecko, czy też na byłego małżonka. Na bazie naszego wieloletniego doświadczenia prawnik może oszacować, jakie są szanse na uzyskanie oczekiwanej sumy alimentów. Zajmuje się również przygotowywaniem pozwów o alimenty, a także wspiera podczas rozprawy sądowej. Jeśli interesuje Państwa rozwód w Poznaniu oraz uzyskanie podczas niego alimentów w oczekiwanej wysokości, Kancelaria Adwokacka Piotra Budzińskiego to odpowiednie miejsce.