Separacja a rozwód. Czym się różnią?

Separacja a rozwód – czym się różni separacja od rozwodu?

Separacja a rozwód – dziś przyjrzymy się tym dwóm pojęciom obecnym w prawie rodzinnym, które często w życiu występują tuż obok siebie. Warto więc wiedzieć, jakie są zasadnicze różnice między nimi. Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, obydwa rozwiązania mają istotne konsekwencje dla statusu małżeńskiego.

Rozwód a separacja – jakie są różnice?

Separacja i rozwód to dwa różne rozwiązania dla małżeństw w kryzysie. Pierwszy z nich to stan, w którym małżonkowie pozostają formalnie w związku, ale żyją oddzielnie. W przypadku separacji małżeństwo więc nie jest zakończone, choć nie ma obowiązku dochowania wierności. Jednakże strony nie mogą wstąpić w kolejny związek formalny. Warto także wiedzieć, że separację może orzec sąd – w takim przypadku nazywa się ją prawną. Jednakże niekiedy współmałżonkowie decydują się na nią bez ingerencji sądu. Wtedy jest to separacja faktyczna polegająca na życiu w rozłączeniu ale bez uzyskania orzeczenia sądowego.

Rozwód, czyli trwały i całkowity rozkład pożycia małżeńskiego

Z kolei orzeczenie rozwodu formalnie kończy istnienie małżeństwa. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy zajdzie trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego.

Warto pamiętać, iż w sytuacji, gdy jednego z małżonków uznaje się winnego rozkładu pożycia małżeńskiego, nierzadko dowodzi się rozwodu z orzeczeniem o winie jednostronnej. Może to czasami wpływać na podział majątku czy alimenty. Konieczne będą tutaj także ustalenia dotyczące władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi.

W naszej Kancelarii Adwokackiej doskonale wiemy, jak trudne jest podjęcie decyzji takiej jak separacja. Jeśli więc przechodzicie Państwo przez taką sytuację lub przez rozwód w Poznaniu, możecie Państwo skorzystać z porad naszych eksperckich porad.

Co daje separacja przed rozwodem?

Orzeczenie separacji może być przydatne jako etap przed rozwodem, dając małżonkom czas na wszechstronne rozważenie ostatecznej decyzji o zakończeniu małżeństwa.

W czasie separacji małżonkowie mogą rozmawiać o sposobie i warunkach zakończenia małżeństwa przez rozwód, choć mogą też w tym okresie dojść do wniosku, że jednak chcą kontynuować związek małżeński. W tym czasie małżonkowie mogą wypracować konsensus, jak będzie wyglądała ich współpraca w kwestiach związanych ze wspólnymi małoletnimi dziećmi.

polecany adwokat Poznań

Adwokat Poznań – Piotr Budziński

Potrzebujesz pomocy prawnej? Umów się na spotkanie już dziś!

Zadzwoń: +48 602 535 496 | Napisz: adwokat@kancelariabudzinski.pl

Jak długo można żyć w separacji?

Małżonkowie mogą żyć w separacji tak długo, jak tylko będą uznawali to za odpowiednie rozwiązanie dla swojej sytuacji. Decyzję o wejściu w ten stan można (choć nie trzeba) podjąć poprzez orzeczenie separacji przez sąd. Okres jej jest elastyczny i zależy wyłącznie od potrzeb oraz decyzji stron.

Separacja trwa niekiedy więc miesiące, a nawet lata. Znosi się ją na wniosek małżonków, jeśli zdecydują się oni na powrót do wspólnego życia lub postanowią formalnie zakończyć swój związek poprzez rozwód.

Kiedy separacja jest niedopuszczalna?

Orzeczenie separacji czy rozwodu nie jest możliwe, gdy będzie ono sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Oznacza to, iż na przykład jeden z małżonków dozna rażącej krzywdy w wyniku orzeczenia rozwodu.

Ponadto rezygnuje się z takich rozwiązań, gdy zagrażałoby to dobru wspólnych małoletnich dzieci małżonków. Może dotyczyć to sytuacji, gdy istnieje prawdopodobieństwo osłabienia więzi potomstwa z rodzicem, z którym nie będzie ono zamieszkiwało. Jednakże znaczenie ma tutaj także wiek, stan zdrowia czy wrażliwość dzieci. W trosce o stabilność i bezpieczeństwo sąd niekiedy uznaje, że utrzymanie formalnego związku małżeńskiego jest korzystniejsze dla ich dobra, nawet jeśli strony żyją oddzielnie. Dobro dzieci zawsze jest priorytetem, a decyzje sądowe muszą odzwierciedlać to, co jest najlepsze dla ich emocjonalnego i fizycznego rozwoju.

Kiedy separacja przechodzi w rozwód?

Automatyczny rozwód po separacji nie jest możliwy. Przejście ze stanu separacji do rozwodu wymaga zawsze oddzielnego postępowania sądowego i oczywiście wcześniejszej decyzji małżonków. Muszą oni złożyć osobny pozew o rozwód, jeśli zdecydują się formalnie zakończyć swoje małżeństwo.

Rozwód czy separacja?

Kiedy podjąć decyzję o rozwodzie, a kiedy o separacji? Wybór między tymi dwoma rozwiązaniami jest złożony i zależy od wielu indywidualnych czynników.

W przypadku rozważania orzeczenia separacji para może chcieć tymczasowo rozdzielić się, przemyśleć zamiar dalszego kontynuowania małżeństwa, zachowując formalny status małżeński. Niekiedy bywa to krokiem wstępnym do rozwodu lub sposobem na rozwiązanie problemów bez całkowitego zerwania związku. Z kolei rozwód to definitywne zakończenie małżeństwa. Para musi być przekonana, że ich relacja nie ma żadnych szans na poprawę.

Pamiętajcie Państwo, iż w sytuacji rozwodu lub separacji z pewnością pomoże wykwalifikowany adwokat w Poznaniu – możecie Państwo skorzystać z usług naszej Kancelarii.

FAQ:

1. Separacja a rozwód – jakie są główne różnice między nimi?

Przy orzeczeniu rozwodu musi dojść wcześniej do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego – rozwód kończy więc formalnie związek małżeński. Separacja to stan, w którym małżonkowie pozostają w związku, ale żyją oddzielnie bez formalnego zakończenia małżeństwa. W przypadku separacji jej podstawą jest zupełny rozkład pożycia. 

2. Kiedy separacja i rozwód mogą być niedopuszczalne?

Separacja czy rozwód nie są możliwe, gdy byłyby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego albo gdyby wskutek separacji lub rozwodu miało ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci. Sąd może w takich przypadkach uznać, że utrzymanie małżeństwa jest korzystniejsze dla dobra dzieci.

3. Czy separacja przechodzi w rozwód?

Po orzeczeniu separacji nigdy nie następuje automatyczny rozwód. Rozwiązanie małżeństwa może nastąpić po złożeniu pozwu o rozwód i ustaleniu trwałego oraz zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego.