ile trwa rozwód

Ile trwa rozwód – z orzekaniem o winie lub bez?

Rozwód to niezbyt przyjemny moment w życiu. Nic więc dziwnego, że wiele osób chce mieć go jak najszybciej za sobą. Czas trwania rozwodu będzie zależał od różnych czynników – przede wszystkim od wybranego rodzaju rozwodu, a także od tego, czy małżeństwo ma wspólne dzieci i jak chce podzielić swój majątek. Z tego artykułu dowiesz się, jak długo trwa rozwód i co można zrobić, aby szybciej uwolnić się od małżonka!

Ile trwa rozwód za porozumieniem stron?

Ten rodzaj rozwodu uchodzi za najszybszy sposób rozwiązania małżeństwa. Wszystko dlatego, że sąd nie jest w tym przypadku zobowiązany do orzekania o winie – oznacza to, że nie będzie konieczne przesłuchiwanie świadków ani powoływanie biegłych sądowych, wystarczy udowodnić rozpad pożycia małżeńskiego. Ile w takim razie może trwać rozwód bez orzekania o winie? Okazuje się, że tylko kilka miesięcy – wszystko będzie zależeć od obłożenia danego sądu sprawami i czasu oczekiwania na ustalenie pierwszej rozprawy sądowej. Może również zdarzyć się, że konieczna będzie druga rozprawa, co nieco wydłuży czas trwania rozwodu – od momentu złożenia pozwu rozwodowego do wzięcia rozwodu może minąć dodatkowe kilka miesięcy.

Ile trwa rozwód z orzekaniem o winie?

Rozwód z orzekaniem o winie jest dużo bardziej skomplikowanym rodzajem postępowania rozwodowego – sąd musi podczas niego nie tylko ustalić wystąpienie rozkładu pożycia małżeńskiego, lecz również określić, która ze stron za niego odpowiada. W ten sposób może zostać uznana za winną i zobowiązana do wypłacania alimentów stronie niewinnej – to jeden z głównych powodów, dla którego małżonkowie decydują się na ten rodzaj rozwodu. Takie sprawy rozwodowe trwają jednak dużo dłużej niż rozwody za porozumieniem stron – sąd może bowiem powoływać świadków lub biegłych sądowych, z których wypowiedziami będzie można zapoznać się dopiero podczas kolejnej rozprawy. Z tego powodu proces rozwodowy z orzekaniem o winie często trwa nawet kilka lat.

Zdarza się jednak, że wina którejś ze stron nie ulega wątpliwości – w takim wypadku również rozwód z orzekaniem o winie może zakończyć się po zaledwie jednej lub dwóch rozprawach. Trzeba jednak pamiętać, że są to sytuacje dość rzadkie.

Jak długo czeka się na rozwód od złożenia wniosku?

Cała procedura rozwodowa rozpoczyna się od złożenia wniosku o rozwód do odpowiedniego sądu okręgowego. Jeśli pozew rozwodowy zostanie sporządzony poprawnie i nie będzie zawierał żadnych braków formalnych, sąd znacznie szybciej przystąpi do ustalenia terminu rozprawy rozwodowej. Gdy jednak dokument nie będzie zawierał takich informacji jak dane osobowe którejś ze stron lub określenia sądu, do którego jest kierowany, trzeba liczyć się z koniecznością uzupełnienia tych braków, co wydłuży czas oczekiwania na rozprawę. Warto więc zadbać, aby składany pozew o rozwód był dopracowany w każdym calu, co pozwoli na szybkie rozpoczęcie procedury rozwodowej. W tym zadaniu może pomóc doświadczony adwokat rozwodowy, który sprawdzi, czy we wniosku nie brakuje żadnych elementów, a także dopracuje treść całego dokumentu, aby był jak najbardziej przekonujący dla sądu.

Następnie w zależności od wybranego rodzaju rozwodu na wydanie satysfakcjonującego wyroku trzeba poczekać od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Warto pamiętać, że korzystając z pomocy sprawdzonego adwokata, można znacznie skrócić czas potrzebny na uzyskanie rozwodu – może on bowiem wskazać, jakie kroki najlepiej podjąć na każdym etapie procesu, aby doprowadzić do jego szybkiego zakończenia.

Jak przyspieszyć termin rozprawy rozwodowej?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na poprawność składanego pozwu o rozwód – uzupełnianie braków formalnych może zająć dodatkowe tygodnie. Co więcej, jeśli to tylko możliwe, lepiej będzie zdecydować się na rozwód za porozumieniem stron – w przypadku rozwodu tego rodzaju sądy mogą chętniej ustalić szybszy termin rozprawy. Gdy jednak porozumienie między małżonkami nie jest możliwe, warto skorzystać z pomocy adwokata w Poznaniu, który wesprze podczas każdej rozprawy sądowej, jak również omówi dotychczasowy przebieg postępowania i zaproponuje podjęcie takich kroków, które doprowadzą do szybkiego rozwiązania małżeństwa.

polecany adwokat Poznań

Adwokat Poznań – Piotr Budziński

Potrzebujesz pomocy prawnej? Umów się na spotkanie już dziś!

Zadzwoń: +48 602 535 496 | Napisz: adwokat@kancelariabudzinski.pl

Ile trwa rozprawa rozwodowa?

Czas trwania rozprawy sądowej będzie również zależał od tego, czy w jej trakcie sąd orzeka o winie, czy też nie. Proces za porozumieniem stron może trwać zaledwie kilkadziesiąt minut – sąd ustala wtedy, że nastąpił rozkład pożycia małżeńskiego poprzez zadanie kilku-kilkunastu pytań każdej ze stron oraz bierze pod uwagę ustalenia małżonków odnośnie podziału majątku i, w przypadku posiadania dzieci, opieki nad nimi. Jeśli jednak strony nie sporządziły porozumienia rodzicielskiego, w którym dzielą się opieką nad dziećmi, proces rozwodowy może potrwać dłużej, a nawet zostać przesunięty na kolejną rozprawę.

W przypadku rozprawy rozwodowej z orzekaniem o winie trzeba liczyć się z faktem, że każda z nich potrwa dłużej niż kilkadziesiąt minut. W jej trakcie sąd musi bowiem nie tylko potwierdzić wystąpienie rozkładu pożycia małżeńskiego, lecz również określić, która strona odpowiada za rozpad małżeństwa. Takie ustalenie wiąże się z przesłuchiwaniem świadków oraz wysłuchiwaniem opinii biegłych sądowych, co zajmuje dość sporo czasu.

Ile trwa rozwód, gdy są dzieci?

Gdy małżonkowie mają wspólne, małoletnie dzieci, także mogą zdecydować się na oba rodzaje rozwodów. W przypadku rozwodu za porozumieniem stron częstym rozwiązaniem jest spisywanie przed rozpoczęciem procesu porozumienia rodzicielskiego. To dokument, w którym strony wspólnie ustalają sposób wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywania kontaktów z dziećmi. Dzięki niemu sąd w większości przypadków nie ma problemu z ustaleniem władzy rodzicielskiej. Może jednak się zdarzyć, że żądania małżonków nie będą odpowiadać dobru ich wspólnych, małoletnich dzieci, przez co sąd samodzielnie podejmie decyzję odnośnie ich dalszych losów. Jeśli porozumienie rodzicielskie jest zgodne z dobrem dzieci, rozwód można otrzymać już po pierwszej rozprawie sądowej.

W przypadku rozwodu z orzekaniem o winie małżonkowie i jednocześnie rodzice również mogą sporządzić porozumienie rodzicielskie i przedstawić je przed sądem. Jednak w tej sytuacji rozwód nie będzie już możliwy po jednej rozprawie, gdyż mimo ustalenia sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej, konieczne będzie również określenie osoby winnej rozpadu małżeństwa. Jeśli konieczne będzie ustalenie przez sąd władzy rodzicielskiej, cały proces potrwa jeszcze dłużej.

Ile trwa rozwód z pomocą adwokata?

Rozwód w Poznaniu wcale nie musi trwać latami – wystarczy zdecydować się na pomoc doświadczonego adwokata, który dokładnie przeanalizuje sytuację między małżonkami i wskaże, jakie działania najlepiej podjąć, aby jak najszybciej uzyskać rozwód. Adwokat pomoże w sprawach rozwodowych z orzekaniem o winie, jak i za porozumieniem stron – w każdym przypadku czas trwania rozwodu może skrócić się o nawet kilka miesięcy! Co więcej, pomoc adwokata pozwoli na uzyskanie bardziej satysfakcjonującego wyroku, np. wyższej kwoty alimentów. Z adwokatem rozwodowym można oszczędzić sobie wiele stresu, jak i czasu.

FAQ:

1. Ile czeka się na rozwód?

W zależności od obłożenia danego sądu sprawami na ustalenie terminu pierwszej rozprawy rozwodowej czeka się od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Warto zadbać o poprawność składanego pozwu rozwodowego – pozwoli to uniknąć konieczności składania korekty, co wydłuża czas oczekiwania na rozprawę.

2. Ile trwa rozprawa rozwodowa?

Czas trwania rozprawy rozwodowej wynosi co najmniej kilkadziesiąt minut w przypadku rozwodu za porozumieniem stron. Natomiast rozprawa rozwodowa z orzekaniem o winie może trwać dużo dłużej, nawet do kilku godzin.

3. Ile trwa rozwód bez orzekania o winie?

Proces rozwodowy bez orzekania o winie może trwać nawet niecałe pół roku. Wszystko dlatego, że w wielu przypadkach wystarczy jedna lub dwie krótkie rozprawy rozwodowe. Co więcej, sądy zazwyczaj chętniej ustalają wcześniejsze terminy rozpraw, jeśli są to rozwody za porozumieniem stron.